قالب وبلاگ قالب وبلاگ
X
تبلیغات
زولا

polymer
 
polymer

محل درج آگهی و تبلیغات
 

آشنایی با مهندسی پلیمر

آشنایی با رشتة مهندسی پلیمر


لطفاً برای یک لحظه نشریه را کنار بگذارید و به اطراف خویش نگاه کنید چه می‌بینید ؟ مطمئناً بستگی به آن دارد که در کجا باشید . اگر در خانه هستید ، در یا دیوارهای اتاقتان را می‌بینید که به رنگ سفید ، سبز، زرد ویا هر رنگ زیبا و دوست داشتنی دیگر است و یا رادیو ، ضبط و تلویزیون در نگاهتان می‌نشیند . امکان دارد در حیاط خانه باشید . در این صورت در بالا کابل برق یا تلفن در گوشه‌ای از حیاط سطل زباله و در پایین دمپایی‌هایتان را خواهید دید . و اگر در کوچه یا خیابان باشید ، خودروها و درهای رنگی خانه‌ها را می‌بینید ، و حتی اگر هیچ یک از اینها را نمی‌بینید حداقل لباسی را که به تن دارید ، مشاهده می‌کنید . خلاصة این که در هر کجا هستید باید بدانید که یکی از فرآورده‌های صنعت پلیمر در اطراف شما است . چرا که این صنعت در ساخت رنگ درها و دیوارهای خانه‌ها و پوشاک ، پوشش کابلها وسیم‌ها و هر آنچه که از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده است ، نقشی کلیدی دارد .


امروزه برای آشنایی ، طراحی و ساخت مواد پلیمری ، رشتة مهندسی پلیمر در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا دایر است . خوشبختانه در کشور ما نیز هر سال برای رشته مهندسی پلیمر در دو گرایش صنایع و تکنولوژی و علوم رنگ دانشجو پذیرفته می‌شود.تارخچه مهندسی پلیمر


رشته مهندسی پلیمر نسبت به رشته‌های مهندسی دیگر تقریباً جوان است و شکوفایی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است . اما به دلیل کاربرد روزافزون پلیمر در صنایع مختلف ، این رشته به سرعت رشد کرده و امروزه جزو یکی از رشته‌های مهم کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشد .


دکتر حسین نازکدست استاد رشته مهندسی پلیمر دانشگاه امیرکبیر در مورد تاریخچه این رشته می‌گوید:


پلیمرها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند که پلیمرهای طبیعی موادی مانند ترکیبهای سلولزی ، چوب ، کاغذ و پشم هستند که انسان از سالها پیش آنها را می‌شناخت و هنوز هم این دسته از پلیمرها در دنیا بسیار مهم و باارزش هستند . واما پلیمرهای مصنوعی در دوران جنگ جهانی دوم مورد توجه قرار گرفت چراکه در این زمان دانشمندان به این نتیجه رسیدند که از مواد نفتی می‌توان مواد پلیمری مصنوعی را ساخت که این مواد کاربردهای مختلفی خواهند داشت . بنابراین مهندسی پلیمر با ساخت پلیمرهای مصنوعی توسط محققین شکوفا گردید و اکنون تنها با گذشت 5 دهه از آن دوران این رشته به حدی رشد کرده است که پیشرفت تکنولوژی ارتباط تنگاتنگی با طراحی و ساخت مواد پلیمری دارد .


دکتر نازکدست در ادامه می‌گوید : با توجه به این رشته که کشور ما نیز از جمله کشورهایی است که در زمینه کشاورزی و منابع نفتی ( صنایع شیمیایی ) از استعداد بالقوه خوبی برخوردار است و مواد پلیمری نیز در دو زمینه فوق نقش کلیدی دارند ، از 20 سال پیش مهندسی پلیمر در ایران مورد توجه قرار گرفت. البته در آغاز این رشته یکی از گرایشهای رشته مهندسی شیمی مطرح بود اما در سال 1362 رشته مهندسی پلیمر با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ به طور مستقل اقدام به پذیرش دانشجو کرد .


مهندسی پلیمر گرایش صنایع پلیمر


پلیمرها کاربرد وسیعی در صنایع دارند و به همین دلیل رشته صنایع پلیمر که به تولید مواد پلیمری از قبیل پلاستیک ، لاستیک ، الیاف مصنوعی ، رزین و مواد صنعتی دیگر می‌پردازد ، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد .


مهندس محمود کثیریها استاد رشته مهندسی پلیمر دانشگاه امیرکبیر در معرفی این رشته می‌گوید : هدف رشته مهندسی صنایع پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک ، پلاستیک ، الاستومر ، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است .


البته پلیمرها فقط کاربرد صنعتی ندارند بلکه کاربرد پزشکی نیز دارند مثلاً اگر کشکک زانوی یک نفر آسیب ببیند و ترمیم آن امکان پذیر نباشد ، شبیه به همان کشکک زانو را با مواد پلیمری درست می‌کنند و به روی زانو قرار می‌دهند و یا دندان مصنوعی و لنزهای چشمی همه از مواد پلیمری ساخته می‌شود که به این مواد پلیمری پلیمرهای زیستی می‌گویند .


مهدیه رضایی دانشجوی مهندسی صنایع پلیمری دانشگاه امیرکبیر نیز در معرفی این رشته می‌گوید : رشته مهندسی صنایع پلیمر شناخت طراحی ، فرمولاسیون ، آنالیز و بررسی خواص فیزیک و مکانیکی سه ماده عمده می‌باشد که این مواد عبارتند از : لاستیک ، پلاستیک و کامپوزیت .


یعنی ما در رشته مهندسی صنایع پلیمر هر آنچه که به آن مواد برمی‌گردد مطالعه و بررسی می کنیم برای مثال طراحی و تولید تایر ماشین در صنایع لاستیک ، لوله‌های پلی‌اتیلن در صنایع پلاستیک و انواع فایبرگلاسها در کامپوزیت به یاری متخصصان مهندسی صنایع پلیمر انجام می‌گیرد .


البته در این رشته شکل‌دهی رزین‌ها نیز مطرح است که برای مثال می‌توان به ساخت ملامین اشاره کرد .


درسهای مهم برای قبولی در این رشته


ضریب و عنوان درسها اختصاصی رشته مهندسی پلیمر در آزمون سراسری

مواد امتحانی


ریاضیات


فیزیک مکانیک


شیمی


دروس فنی


ضریب درسها در کنکور


4


3


3


1


 موضوعاتی که یک دانشجوی مهندسی پلیمر در طول تحصیل با آنها آشنا می‌شود :

درسهای پایه رشته مهندسی پلیمر


ریاضی (1)و(2)


 


برنامه‌نویسی کامپیوتر


 


معادلات دیفرانسیل


 


محاسبات عددی


 


فیزیک 1و2


 


آزفیزیک 1


 
برنامه دروس اصلی رشته مهندسی پلیمر


اقتصاد و طرح مهندسی


مکانیک و آزمانیک سیا لات


نقشه کشی صنعتی


انتقال و آز انتقال حرارت


استاتیک و مقاومت مصالح


موازنه انرژی و مواد


ترمودینامیک مهندسی


عملیات واحد 1


درسهای تخصصی رشته مهندسی پلیمر


شیمی و آزشیمی فیزیک پلیمرها


اصول مهندسی پلیمریزاسیون


شیمی و آزشیمی سینتیک پلیمریزاسیون


خواص و آزخواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها


وسائل اندازه‌گیری مشخصات ملکولی پلیمرها


تکنولوژی و خواص فیزیکی الیاف


آزروشهای اندازه‌گیری مشخصات پلیمرها


مهندسی و کارگاه الاستومر کارگاه الاستومر


مهندسی و کارگاه پلاستیک


تکنولوژی و کارگاه کامپوزیتها


رئولوژی پلیمرها


خواص و کاربرد پلیمرهای طبیعی


 معنی اعداد 1و2 در مقابل بعضی درسها این است که آن درسها به علت حجم زیاد بصورت قسمت اول و دوم در دو ترم تحصیلی گذرانده می‌شونددرسهای اختیاری رشتة مهندسی پلیمر


مدیریت صنعتی


آمار و احتمالات


زبان تخصصی


شیمی و آزشیمی تجزیه


مطالب ویژه


آز تکنولوژی و خواص الیاف


پلیمرها و محیط زیست


 دانشگاههای دارای رشته مهندسی پلیمر در ایران :


دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دارای رشتة مهندسی پلیمر
ردیف


اسامی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی


کارشناسی


کارشناسی ارشد


1


دانشگاه صنعتی اصفهان


×


ـ


2


دانشگاه صنعتی امیرکبیر


×


ـفرصتهای شغلی یک مهندس پلیمر ( در حد کارشناسی ) :


امرزه بیش از 50% قطعات خودرو‌ها از مواد پلیمر‌ی ساخته می‌شود . این در حالی است که شرکتهای خودروسازی همچنان در تلاش هستند تا هر چه بیشتر از مواد پلیمری در ساخت خودروها استفاده بکنند .


باید پذیرفت حتی اگرموادپلیمری فقط در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گرفت ، خبر فوق نشانگر موقعیت شغلی گسترده مهندسین پلیمر در بازار کار بود .


 اما در حال حاضر مو‌اد پلیمری تنها در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در نتیجه موقعیتهای شغلی فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی صنایع پلیمر بسیار گسترده است .


دکتر نازکدست در یک معرفی اجمالی در مورد جایگاه مواد پلیمری در صنایع مختلف و در نتیجه بازار کار فارغ‌التحصیلان این رشته می‌گوید : امروزه مواد پلیمری در صنایع مختلف بسیار پراهمیت هستند برای مثال در صنایع برق ، الکترونیک و مخابرات پلیمرهای مصنوعی به عنوان عایق‌های الکتریکی بسیار مهمی دارند به گونه‌ای که امروزه اگر پلیمرها نباشند ، صنایع برق نمی‌توانند به اهداف خویش دست یابند.


در صنعت پوشاک نیز پلیمرها در تولید پاپوشش‌ها ، تن‌پوششها و کف‌پوششها بسیار مؤثر هستند در صنایع حمل و نقل زمینی ( خودرو سازی ، قطار و . . . ) ، و هوایی ( هواپیما و هلی‌کوپترها ) و دریایی (کشتی‌ها و . . . ) پلیمرها حضوری چشمگیر دارند و بالاخره در صنایع نظامی ، پزشکی ، کشاورزی و بسته‌بندی مواد پلیمری بسیار گسترده است .


مهندس محسن ادیب فوق‌لیسانس مهندسی صنایع پلیمر نیز در مورد موقعیتهای شغلی این رشته می‌گوید با این که رشته مهندسی پلیمر ، رشته نوپایی است اما به سرعت در حال گسترش و توسعه می‌باشد . چراکه مواد پلیمری آن قدر در زندگی ما نفوذ کرده‌اند که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم با بیشتر اشیایی که برخورد می‌کنیم ، از مواد پلیمری هستند از مسواک یا لوله خمیر دندان گرفته تا جلد کتابی که مطالعه می‌کنیم و یا کفشی که می‌پوشیم و از خانه خارج می‌شویم .


مهندسی پلیمر گرایشی تکنولوژی و علوم رنگ


آیا می‌دانید که امروزه 4 الی 5 درصد از درآمد ناخالص دولتها صرف خوردگی فلزات می‌شود ؟


البته در ایران هنوز آماری در این مورد ارائه نشده است اما کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی که زیر نظر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران دایر شده است ، معتقد است که از دیرباز یکی از معضلات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله‌ها بوده است .


حال برای مبارزه با این مشکل چه باید کرد ؟


بدون شک پاسخگویی این مشکل متخصصان رشته تکنولوژی و علوم رنگ هستند زیرا یک بخش مهم از دروس این رشنته در مورد پوشش دهی ( یکی از راههای مبارزه با خوردگی ) می‌باشند .


دکتر علی اصغر رسایی استاد رشته پلیمر دانشگاه امیرکبیر در این باره می‌گوید : دروس رشته تکنولوژی و علوم رنگ در دوره کارشناسی به دو بخش تقسیم می‌شود . یک بخش در مورد سنتز مواد رنگزا است که کاربردی آن در صنعت نساجی ، چاپ و چرم سازی می‌باشد و بخش دوم پوشش دهی است که روی سطوح فلزی و یا غیر فلزی مانند پلیمرها ، چوب یا بتن استفاده می‌گردد .


مهندس مریم حسینی دانشجوی فوق لیسانس پلیمر گرایش تکنولوژی و علوم رنگ دانشگاه امیرکبیر در این باره می‌گوید : در رشته تکنولوژی و علوم رنگ با توجه به مکان و محیطی که رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد ، خواص رنگ پیش‌بینی شده و فرمولاسیون رنگ با توجه به آن خواص تهیه می‌شود .


فرصتهای شغلی یک مهندس پلیمر گرایش تکنولوژی در علوم رنگ ( در حد کارشناسی ) :


همه ساله در جهان هزاران تن رنگینه مصنوعی تولید می‌شود . اگر بخواهیم فقط برای رنگرزی الیاف ، به جای رنگینه‌های مصنوعی از رنگینه‌های طبیعی استفاده کنیم مساحتی چند برابر کره زمین برای کاشت گیاهان رنگی لازم است .


این نشان دهندة گستردگی بازار کار فارغ‌التحصیلان مهندسی پلیمر گرایش تکنولوژی و علوم رنگ است که می‌توانند در کارخانجات رنگ سازی به تولید رنگینه‌های مصنوعی بپردازیم .


از سوی دیگر بازار کار فارغ‌التحصیلان این رشته تنها شامل کارخانجات ساخت رنگ نمی‌شود در توزیع این سخن ، دکتر رسایی می‌گوید : امروزه صنعت پوشش دهی بسیار گسترش یافته است تا جایی که در کنار هر صنعت مادر حتماً یک صنعت پوشش دهی حضوری فعال دارد . مثلاً در یک اتاق هزاران قطعه است که اکثر آنها پوشش دهی شده‌اند . از دگمه‌های یک پیراهن و سگک کفش گرفته تا دستگیره درها.


دکتر نازکدست نیز در این باره می‌گوید فارغ‌التحصیلان مهندسی پلیمر گرایش تکنولوژی و علوم رنگ می‌توانند در دو زمینه عمده فعالیت بکند که یکی از آنها طراحی فرمول و ساخت رنگ و دیگری طراحی و ساخت پوششها خود به دو بخش پوششهای صنعتی مثل ضدخوردگی و پوششهای تزئینی مانند رنگ درها و دیوارها تقسیم می‌شوند .


توانایی‌های فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پلیمر


واحدهای کارگاه و آزمایشگاه در هر دو گرایش مهندسی پلیمر اهمیت به سزایی دارند به همین دلیل این رشته باید قوی بوده و تحمل ساعتها کار در آزمایشگاه داشته باشد .  


مهندس مریم حسینی در ادامه سخنان خویش می‌گوید : برای مثال دانشجویی که در گرایش تکنولوژی و علوم رنگ تحصیل می‌کند باید حساس نباشد و تحمل بوی مواد شیمیایی مختلف را داشته باشند و یا بیماری کوررنگی نداشته باشد تا هنگام ساخت رنگ دچار مشکل نگردد .


مهندس محمود کثیریها نیز با اشاره به ارتباط نزدیک مهندسی پلیمر با شیمی می‌گوید : یک پلیمریست نمی‌تواند با شیمی بیگانه باشد یعنی باید شیمی را بداند تا بتواند پلیمر را بفهمد . همچنین این رشته مثل همه رشته‌های مهندسی نیاز به ریاضیات قوی دارد و بالاخره دانشجوی این رشته باید به زبان انگلیسی مسلط بوده وطریقه استفاده از رایانه نیز بداند چون برای دسترسی به جدیدترین اطلاعات در این رشته باید از شبکه اینترنت استفاده کرد .


مهندس محسن ادیب نیز با اشاره در این رشته می‌گوید داوطلبانی که به کاربردهای شیمی آلی علاقمند هستند به احتمال قوی به رشته پلیمر نیز علاقمند خواهند شد هر چند که ردپای مهندس پلیمر در کتب درسی حتی کتابهای شیمی بسیار کم رنگ می‌باشد .


دکتر رسایی نیز لازمه موفقیت در مهندسی پلیمررا علاقمندی به سه درس ریاضی ، شیمی و فیزیک می‌داند و در ادامه می‌گوید : خوب است داوطلبان آزمون سراسری بدانند که بخش پوشش‌دهی و رنگ گرایش تکنولوژی و علوم رنگ تقریباً خشن است چرا که باید در آزمایشگاه برس کشید ، آهن برید و سطوح فلزی را تمیز کرد اما قسمت سنتز این رشته حالت فوق را ندارد چون به زبان ساده سنتز چیزی شبیه به آشپزی است . یعنی برای ساخت یک رنگ مواد مختلف را با یکدیگر مخلوط می‌کنند .


مشکلات شغلی 

گمنامی رشته مهندسی پلیمر یکی از مشکلاتی است که بیشتر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته از آن سخن می‌گویند آنها معتقدند که بیشتر مدیران صنایع و شرکتهای دولتی و خصوصی از کارآیی مهندسان پلیمراطلا عی ندارند.    


مهدیه رضایی در این باره می گو ید: در بسیاری از شر کتها یک لیسانس شیمی کار یک مهندس پلیمر را انجام می دهد و جالب این است که هر شرکتی که یک مهندسی پلیمراستخدام کرده تازه به کارآیی فارغ‌التحصیلان این رشته پی‌ برده است چرا که فارغ‌التحصیلان رشته شیمی طراحی فرمولاسیون را نمی‌خوانند و تازه بعد از ورود به بازار کار اطلاعاتی را که یک مهندس پلیمر طی 4 سال تحصیل به دست آورده است ، با کار و تجربه در صنعت به دست می‌آورند . 


هرکجا هستید باید بدانید که‌ یکی‌ از فرآورده‌های‌ صنعت‌ پلیمر در اطراف‌ شما است‌. چرا که‌ این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و هرآنچه‌ که‌ از لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌ است‌، نقش‌ کلیدی‌ دارد.
پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را ساخت‌.
مهندسی‌ پلیمر دارای‌ دو گرایش‌ اصلی‌ صنایع‌ پلیمر و تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ است‌.
گرایش‌ صنایع‌ پلیمر
هدف‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ پلیمر تولید کلیه‌ محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ است‌. پلیمرها کاربرد پزشکی‌ نیز دارند. مثلاً دندان‌ مصنوعی‌ و لنزهای‌ چشمی‌ همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شوند. در کل می‌توان گفت که مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت است.
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل ‌:
دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف مهندسی‌ پلیمر:
ریاضیات‌ عمومی‌، فیزیک‌ عمومی‌، شیمی‌ عمومی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، کارگاه‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، موازنه‌ انرژی‌ و مواد، ترمودینامیک‌ مهندسی‌، شیمی‌ پلیمریزاسیون‌، انتقال‌ حرارت‌، مکانیک‌ سیالات‌، انتقال‌ جرم‌، عملیات‌ واحد، کنترل‌ فرآیندها، اقتصاد و طرح‌ مهندسی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌، ترمودینامیک‌ مهندسی‌، مکانیک‌ سیالات‌، انتقال‌ حرارت‌، موازنه‌ انرژی‌ و مواد، عملیات‌ واحد، سینتیک‌ و طرح‌ راکتور، کنترل‌ فرایندها، شیمی‌ فیزیک‌، انتقال‌ جرم‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ کمیت‌های‌ مهندسی‌، شیمی‌ فیزیک‌ پلیمرها، شیمی‌ سینتیک‌ پلیمریزاسیون‌، وسائل‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ مولکولی‌ پلیمرها، روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ پلیمرها، مهندسی‌ و کارگاه‌ پلاستیک‌، رئولوژی‌ پلیمرها، اصول‌ مهندسی‌ پلیمریزاسیون‌، خواص‌ فیزیکی‌ و مکانیکی‌ پلیمرها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌، مهندسی‌ و کارگاه‌ الاستومر، تکنولوژی‌ و کارگاه‌ کامپوزیت‌ها، خواص‌ و کاربرد پلیمرهای‌ طبیعی‌.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ صنایع‌ پلیمر :
رئولوژی‌ پلیمرها، مهندسی‌ الاستومر، مهندسی‌ پلاستیک‌، تکنولوژی‌ کامپوزیت‌ها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌. (بسیاری‌ از درس‌های‌ این‌ گرایش‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌.)
گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌
امروزه 4 الی 5% از در آمد ناخالص دولت‌ها صرف خوردگی فلزات می‌شود. البته در ایران هنوز آماری در این مورد ارائه نشده است، اما ”کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی“ که زیر نظر ”شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران“ دایر شده است، معتقد است که از دیر باز یکی از معضلات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله‌ها بوده است.
بدون شک پاسخگوی این مشکل متخصصان رشته تکنولوژی و علوم رنگ هستند زیرا یک بخش مهم از دروس این رشته در مورد پوشش‌دهی (یکی از راه‌های مبارزه با خوردگی) است.
در کل دروس‌ گرایش‌ در دورة‌ کارشناسی‌ به‌ دو بخش‌ تقسیم‌ می‌شود. یک‌ بخش‌ در مورد سنتز مواد رنگزا است‌ که‌ کاربرد آن‌ در صنعت‌ نساجی‌، چاپ‌ و چرم‌سازی‌ است و بخش‌ دوم‌ پوشش‌دهی‌ است‌ که‌ روی‌ سطوح‌ فلزی‌ یا غیرفلزی‌ مانند پلیمرها، چوب‌ یا بتن‌ استفاده‌ می‌گردد.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌:
مهندسی‌ رزین‌های‌ صنعتی‌، تکنولوژی‌ تولید رنگ‌، شیمی‌ و تکنولوژی‌ مواد رنگزا، کنترل‌ رنگ‌، تکنولوژی‌ جوهرهای‌ چاپ‌. (بسیاری‌ از درس‌های‌ این‌ گرایش‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌.)
توانایی‌های‌ لازم ‌:
واحدهای‌ کارگاه‌ و آزمایشگاه‌ در هر دو گرایش‌ مهندسی‌ پلیمر اهمیت‌ بسزایی‌ دارد. به‌ همین‌ دلیل‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید قوی‌ بوده‌ و تحمل‌ ساعت‌ها کار در آزمایشگاه‌ را داشته‌ باشد. دانشجوی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ نیز نباید حساس‌ باشد و باید‌ بوی‌ مواد شیمیایی‌ مختلف‌ را تحمل کند و بیماری‌ کوررنگی‌ نیز نداشته‌ باشد تا هنگام‌ ساخت‌ رنگ‌ دچار مشکل‌ نگردد. در کل‌ یک‌ دانشجوی‌ مهندسی‌ پلیمر لازم است شیمی‌ را بداند تا بتواند پلیمر را بفهمد. همچنین‌ این‌ رشته‌ مثل‌ همه‌ رشته‌های‌ مهندسی‌ نیاز به‌ ریاضیات‌ قوی‌ دارد و بالاخره‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید به‌ زبان‌ انگلیسی‌ مسلط‌ بوده‌ و طریقه‌ استفاده‌ از رایانه‌ را نیز بداند.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌ :
امروزه‌ بیش‌ از 50% قطعات‌ خودروها از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شود. در صنایع‌ برق‌، الکترونیک‌ و مخابرات‌ نیز پلیمرهای‌ مصنوعی‌ به‌ عنوان‌ عایق‌های‌ الکتریکی‌ جایگاه‌ بسیار مهمی‌ دارند. در صنعت‌ پوشاک‌ نیز پلیمرها مؤثر هستند. در صنایع‌ حمل‌ و نقل‌، صنایع‌ نظامی‌، پزشکی‌، کشاورزی‌ و بسته‌بندی‌ کاربرد مواد پلیمری‌ بسیار گسترده‌ است‌. فارغ‌التحصیلان‌ مهندسی‌ پلیمر گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ نیز می‌توانند در کارخانجات‌ رنگ‌سازی‌ به‌ تولید رنگینه‌های‌ مصنوعی‌ بپردازند. از سوی دیگر امروزه‌ صنعت‌ پوشش‌دهی‌ بسیار گسترش‌ یافته‌ است‌ تا جایی‌ که‌ در کنار هر صنعت‌ مادر حتماً یک‌ صنعت‌ پوشش‌دهی‌ حضوری‌ فعال‌ دارد؛ از دگمه‌های‌ یک‌ پیراهن‌ و سگک‌ کفش‌ گرفته‌ تا دستگیره‌ درها، پوشش‌های‌ صنعتی‌ مثل‌ ضد خوردگی‌ و پوشش‌های‌ تزئینی‌. در حال حاضر در بسیاری‌ از شرکت‌ها یک‌ لیسانس‌ شیمی‌ کار یک‌ مهندس‌ پلیمر را انجام‌ می‌دهد اما هر شرکتی‌ که‌ یک‌ مهندسی‌ پلیمر استخدام‌ کرده‌ تازه‌ به‌ کارآیی‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ پی‌ برده‌ است‌.


دانشگاه‌های پذیرنده:

صنعتی امیرکبیر. ازاد داراب.ازاد شیراز

مقاطع تحصیلی:

کارشناسی

دوره‌ها:

روزانه

دانشگاه:

دولتی

گرایش‌ها:

تکنولوژی و علوم رنگ، صنایع پلیمر
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : میهن اسکین

Making MusiC

آوازک

دریافت کد پیغام خوش آمدگویی

دریافت کد پیغام خوش آمدگویی

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک


استخاره آنلاین با قرآن کریم

 • کد نمایش افراد آنلاین
 • قالب وبلاگ

  
 • پارسی دانلود
 • ابزار گوگل پلاس

  کد گوگل پلاس

  کد نمایش آب و هوا

  کد نمایش آب و هوا


  Powered by WebGozar

  نمایشگر آمار آلکسا

  دریافت کد خداحافظی

  دریافت کد خداحافظی

  
 • تنهای تنها
 • قالب وبلاگ


  قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار دریافت کد حرکت متن چت روم

  قالب


  بانک جامع سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی - سوالات پی ان یو