قالب وبلاگ قالب وبلاگ
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

polymer
 
polymer

محل درج آگهی و تبلیغات
 

ریسندگی الیاف نوری

ریسندگی الیاف نوری:

1-10معرفی:

انتقال سیگنال ها نوری برای پیشرفت رسانه های ارتباطی مهم اند ، از این رو ارتباط نوری با استفاده از نور ساطع شده از دستگاه ها و دریافت آنها بوسیله گیرنده ها  به خصوص فیبر نوری که به عنوان جزء اصلی مورد توجه قرار گرفته اند.

 فیبر نوری شامل انتقال نور توسط هسته شفاف با روکشی از موادی با ضرب شکست پایین تشکیل شده است. فیبر های نوری بر اساس مواد هسته به سه گروه فیبر های کوارتزی (سیلسی) ،چند جزئی  و الیاف نوری پلاستیکی شیشه ای طبقه بندی می شوند.

(POF)

فیبر های نوری کوارتز در مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا از دست دادن اطلاعات انتقالی آنها کمتر از  است.

فیبر های نوری چند جزئی رای ارتباط در فاصله های متوسط 1-2 کیلومتر در شبکه های محلی LAN یا کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

الیاف نوری شیشه ای  دارای نقص و معایبی هستند که پردازش و استفاده از آنها نیاز به مهارت زیادی دارد به دلیل این که سخت و شکننده اند . یکی دیگر از معایب گران بودن شان است.

الیاف نوری پلاستیکی مزایایی دارند از جمله این که ارزان هستند انعطاف پذیر و سبک اند به همین دلیل پردازش شان آسان است. هرچند در انتقال اطلاعات ، داده از دست می دهند که مقدار از دست رفتن داده در بالا ترین سطح شان    است. بنابراین الیاف نوری پلاستیکی به طور گسترده ای برای مسافت های کوتاه در سنسور های نوری ، انتقال داده در تجهیزات از قبیل تلفن همراه نوری و صفحه نمایش .

الیاف نوری پلاستیکی با استفاده از پلی استایرن به عنوان هسته در اوایل دهه 1960 تجاری شد اما داده زیادی در انتقال از دست می داد حدود  .

شرکت دوپنت به دنبال تولید ابریشم مصنوعی توسط شرکت میتسوبیشی تولید الیاف نوری پلاستیکی اش تنها در سال 1975 در صفحه نمایش و راهنما های خودرو و تابلو های نشانه در راهنمایی استفاده شد.

با توجه به اطلاعات و تجزیه و تحلیل نظری انجام شده برای بهبود انتقال داده در تلگراف و تلفن نیپتون در شرکت NNT در سال 1985 نشان داد که از لحاظ نظری از دست رفتن اطلاعات از الیاف نوری با هسته PMMA  در طول یک طول موج nm568 است.

شرکت میتسوبیشی توانست با تحقیقات انجام شده از دست دادن اطلاعات در ابریشم مصنوعی در مقیاس صنعتی را ب 300 و 150 و  در سال های 1977 و 1982و 1989 کاهش دهد.

2-10 ساختار الیاف نوری پلاستیکی:

ساختار الیاف نوری بوسیله متد های انتقال طبقه بندی می شوند:

1)      استپ ایندکس (SI)

2)      ایندکس درجه ای (GI)

این مدل ها ویژگی های مخصوصی دارند که در شکل 1-10 به نمایش در آمده است. الیاف نوری پلاستیکی سری SI تجاری شده اند ولی هنوز الیاف نوری سری GI هنوز تجاری نشده اند. این نکته جالب نیز باید بیان شود که از دست دادن اطلاعات در انتقال ،پهنای باند انتقال الیاف نوری پلاستیکی سری GI ،    و  است. به تازگی یک مدل خاصی از الیاف نوری پلاستیکی بر اساس ساختار آزمایشات و مدل هایی که تکرار می شوند ساخته شده اند. شعاع ساختار الیاف نوری پلاستیکی از  PMMA به عنوان هسته استاندارد سازی شده اندو قطر هسته و نازکی غلاف آن  در قطر خارجی 980 و  است.

ناحیه اندازه هسته بسیار بزرگ است که خاصیت ویژه ای دارد و آن قابلیت اتصال آسان الیاف نوری پلاستیکی با منبع نور . الیاف نوری دیگر در مسیر است.

3-10 مواد الیاف نوری پلاستیکی:

موادی که در هسته و غلاف الیاف نوری پلاستیکی هستند که نیاز به یک شفافیت بالایی دارند. اگرچه PMMA موجود تجاری  و پلی کربنات PC به عنوان هسته کاربرد دارد. سیلیکون و رزین های ترموست ، MMA-متا آکریلیک آنهیدرید کوپلیمر ، MMA-مالئیک آنهیدرید کوپلیمر و یونومر ها مورد استفاده قرار می گیرند. از زمانی که شکنندگی 0انکسار نور) مواد غلا باید کمتر از مواد هسته باشند ، فلورو پلاستیک ها شامل (وینیل فلوئورید)، تفلون FEP، تفلون AF ، متاکریلات فلوئور دار شده و پلی کربنات های فلوئور دار شده به عنوان غلاف استفاده می شوند. پلی متیل پنتن به عنوان هسته استفاده می کنند.

4-10 اثرات از بین رفتن اطلاعات در انتقال الیاف نوری پلاستیکی:

اثرات از بین رفتن اطلاعات در انتقال الیاف نوری پلاستیکی در شکل 2-10 آمده است. آنها به دو دسته نقص ذاتی در خود مواد و نقص خارجی در تکنولوژی تولید الیاف طبقه بندی کرده اند. کاینو نقص داخلی را به صورت تئوری شامل نقص جذب و پخش برای الیاف نوری پلاستیکی که از PMMA به عنوان ماده هسته محاسبه کرد و مشاهده کرد که از بین رفتن اطلاعات در نقص داخلی   در طول موج nm650 در LED مرئی است.

///////

از بین رفتن اطلاعات در انتقال معمولی به عنوان یک عامل طول موج اسکا اکسترا (بوسیله میتسوبیشی ریون تولید شده است) که دارای کمترین مقدار از بین رفتن اطلاعات در الیاف نوری پلاستیکی موجود در شکل 3-10 به نمایش در آمده است. اگر چه از بین رفتن اطلاعات در انتقال در طول موج nm568 ، بین  که  کمتر از حد از بین رفتن اطلاعات می باشد که مقدار کمتری نسبت به محصولاتی به طور صنعتی تولید می شود دارد. این از بین رفتن اطلاعات در انتقال  در طول موج nm650 در LED مرئی مورد استفاده در ارتباطات که نزدیک به  ، حدود از بین رفتن اطلاعات بوسیله کاینو بدست آمده است. فرآیند تولید تجاری یک الیاف نوری پلاستیکی که از PMMA به عنوان هسته استفاده می کنند شرح داده خواهد شد.

5-10 فرآیند تولید الیاف نوری پلاستیکی که از PMMA به عنوان هسته استفاده می کنند:

دیاگرام جریان شماتیک فرآیند تولید الیاف نوری پلاستیکی که از PMMA به عنوان هسته استفاده می کنند در شکل 14-10 به نمایش در آمده است. اگرچه سوسپانسیون و پلیمرزاسیون بالک قابلیت اجرا در فرآیند را دارند ، از بین رفتن اطلاعات در انتقال  به مقدار کمتر بدلیل استفاده از آغازگر پلیمرزاسیون و تعدیل کننده های وزن مولکولی  به طور فرعی کمتر استفاده می شوند. اگرچه از بین رفتن اطلاعات در انتقال با پلتیسینگ هسته که بوسیله بالک پلیمرزاسیون و ذوب ریسی برای تولید الیاف نوری پلاستیکی بکار میرود. میتسوبیشی ریون برای اولین بار در سال 1970 شروع به تولید PMMA با خلوص بالا بوسیله یک پلیمرزاسیون بالک در مقیاس صنعتی MMA کرد.

بر اساس نتایج بدست آمده بوسیله اجرا فرآیند ، میتسوبیشی ریون از اسکا اکسترا ، الیاف نوری پلاستیکی برای اتصالات استفاده کرد و آنرا بصورت تجاری در سال 1983 بوسیله مخلوط تکنولوژی پلیمرزاسیون های ادامه دار MMA و تکنولوژی مذاب ریسی الیاف پلی استر و الیاف پلی پروپیلن عرضه کرد. از بین رفتن اطلاعات این محصول نصف الیاف نوری پلاستیکی معمولی بود و مسافت انتقال به طول m150 افزایش یافت. نمودار جریان فرآیند الیاف نوری پلاستیکی در شکل 5-10 رسم شده است.

MMA که شامل آغازگر های پلیمرزاسیون است باید بوسیله تقطیر حذف شوند. زمانی که مشتق یک هیدروکوینون ، معمولا به عنوان آغازگر پلیمرزاسیون مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث جذب طول موج مرئی در محصول آخر می شود. اکسیژن محلول در مونومر با مونومر یا تعدیل کننده های وزن مولکولی در فرآیند پلیمرزاسیون واکنش می دهند و پراکسید بوجود می آید که به سادگی PMMA را رنگی می کند. MMA پراکسید شامل مونومر هایی است که باید حذف شوند. این پراکسید قابلیت حذف توسط معالجه های قبلی را دارند که بوسیله تقطیر انجام می پذیرد.

متد های متفاوتی برای حذف موادی که شامل مونومر هایی که بر طول موج مرئی تاثیر می گذارند همانطور که شرح داده شد باید حذف شوند.

 بعد از حذف آغازگر پلیمرزاسیون و تعدیل کنند های وزن مولکولی  از مونومر بوسیله تقطیر و همچنین به وسیله ناخالصی ها بوسیله  بخار و فیلتر های فاز مایع ف مونومر آماده پلیمرزاسیون می شود. یک فیلتر گازی از نخ های گوه ای استفاده می کند که به اندازه  موثر می باشد.

همانطور که در بالا اشاره شد ، فرآیند پلیمرزاسیون عمدتا برای تولید الیاف نوری پلاستیکی مناسب است و در آن بیشتر از پلیمرزاسیون افزایشی نسبت به پلیمرزاسیون بازدارنده و ایجاد کننده های وزن مولکولی در آن استفاده نمی شود

میتسوبیشی ریون فرآیندی را برای تولید PMMA  را توسعه داده است که شامل پلیمرزاسیون عمده PMMA  حاصل از فرآیند حذف مواد فرار مانند مونومر های واکنش نداده بدست می آید. PMMA  بوسیله فرآیندی که به تازگی توسعه یافته  همانند روشی که MMA  بوسیله ده ها PPM از پلیمرزاسیون های بازدارنده و تولید کننده وزن مولکولی در دمای  به مدت چندین ساعت و با بازدهی 60%وزنی  و مواد فراری مانند مونومر های واکنش نداده و تولید کننده های وزنی مولکولی که بعدا حذف می شوند، تولید می شود.

فرآیند پلیمرزاسیون یک قسمت مکمل در تولید اسکا اضافی می باشد.

این مورد مهمی است که پلیمرزاسیون به صورت ثابت برای تولید مخلوط یکنواخت مونومر و پلیمر مورد استفاده قرار گیرد. از زمانی که واکنش پایانی بوسیله افزایش ویسکوزیته در واکنش پلیمرزاسیون ، که بعضی مواقع پلیمرزاسیون تحت تاثیر ژل شدن به واکنش های فرعی کشیده می شود، یتعویق می افتد. به این علت مهم است که گرمای پلیمرزاسیون که بر کاهش ویسکوزیته به مقدار خاصی و تکان خوردن های یکنواخت محصول پلیمرزاسیون اثر دارد ، حذف شود. از زمانی که درجه های مختلفی در درجه پلیمرزاسیون و ویسکوزیته مخلوط که باعث ایجاد مقادیر مختلف در انتقال مخلوط و فرآیند حذف مواد فرار و جابه جایی ضایعات الیاف نوری پلاستیکی می شود.

دمای پلیمرزاسیون معمولا پایین نگه داشته می شود و سپس هیچ اثر ژل شدگی وجود نخواهد داشت. اولیگومز شامل دیمر MMA  که بوسیله محصولات افزایش دمای پلیمرزاسیون تولید می شود را شامل می شود. از آنجایی که اولیگومز ها دارای دمای ثابتی نیستند به سادگی رنگ می شوند و جاذبه الیاف نوری پلاستیکی را افزایش می دهند.

ویژگی مهم فرآیند حذف مواد فرار ، حذف مواد فرار شامل مونومر ها در پایین ترین دمای ممکن است که از گرم شدن اضافی مواد پلیمر بوسیله ی کوتاه شدن های زیاد جلوگیری می کند که باعث جلوگیری از ایجاد فضای مرده در هنگام تشکیل در وسایل و جلوگیری از تولید آلودگی در وسایل می شود. دو فرآیندی که برای عمل حذف مواد فرار در نظر گرفته می شود در شکل   6-10 رسم شده اند. ویژگی انحصاری این دو فرآیند هم اکنون بیان می شود.

1-5-10 خارج شدن حفره ای برای جدا کردن گازها:

در خارج کننده های معمولی با منافذی برای جدا کردن گازها ،یک حفره جدا کننده گاز نیز وجود دارد که بصورت رو به بالا  که به لوله  تخلیه و بالای حفره تغذیه مخلوط  و مستقیما به سیلندر خارج کننده متصل است ، می باشد. در خارج کننده های به تازگی توسعه یافته ، اگرچه منفذ خارج کننده گاز پشت حفره تغذیه مخلوط تعبیه شده است.

 

 

از زمانی که جهت حفره خارج کننده گاز به صورت افقی باشد ، پلیمری که از مونومر ها تصفیه شده است به کانال پیچش بر نمی گردد. پلیمر تصفیه شده از انتهای خارج کننده ، خارج می شود.

2-5-10 سیلندر خروج گاز عمودی:

مخلوطی از حفره های کوچک که در انتهای لوله و مخالف دیواره بالایی داخلی سیلندر دستگاه حذف مواد فرار هستند. دمای دیوار داخلی به طور پیشرفته ای در دمایی همانند دمایی که ویسکوزیته پلیمر POISE5000 یا کمتر وجود دارد نگه داشته می شود. شیره ای که به حالت معکوس دیوار حرارتی به پایین جریان می یابد ، بر روی دیوار تشکیل فیلم ، پخش می شود. از زمانی که سیلندر درحال خروج گاز از منفذ خارج کننده گاز می باشد ، مواد فرار موجود در مخلوط به طور موثری حذف می شوند. پلیمر تصفیه شده از مواد فرار به پلیمری که در تانک در محل دیراسلیون سطح آزاد بالای پایین ترین قسمت سیلندر نگه داری می شود ، اضافه می گردد. بعد پلیمر تحت فشار به پایین منتقل می گردد و وارد یک پیچش و از مواد اضافی تصفیه می گردد. آلودگی های موجود در پلیمر توسط شفت به سمت پایین کشیده شده و از روزنه مربوطه خارج می شود

از زمانی که تصفیه کننده گاز با صفحه عمودی چرخش تعبیه شده است. مقدار کمی نوسان  وجود دارد ولی پلیمر به هیچ وجه دچار ساییدگی و خراش نمی شود. عمل مهم فرآیند حذف مواد فرار ، تجزیه فلزات وارد شده از لوله های فلزی ، پیچش ، و سیلندر می باشد. فلزات منتقل شده از وسایل بوسیله تحلیل رفتگی حذف می شوند ، باعث نقص های انتقالی در الیاف نوری پلاستیکی می شوند. اثرات فلزات عبوری در نقص های ایجاد شده در جدول 1-10 آمده است. اثرات کبالت و کروم در ناحیه قابل مشاهده بسیار زیاد است.

6-10 تکنیک های ریسندگی برای الیاف پلاستیکی نوری که از PMMA به عنوان هسته استفاده می کنند:

ماده مورد نظر برای هسته در فرآیند حذف مواد فرار ذوب شده و از نازل ریسندگی کامپوزیت غلاف هسته از میان یک پمپ دنده ای که فشار ثابتی ایجاد می کند عبور می کند. طرح شماتیک نازل ریسندگی در شکل 7-10 وجود دارد. موارد قابل ذکری که باید در ریسندگی الیاف نوری پلاستیکی باید مد نظر باشند:

 1. جلوگیری از ته نشینی زیاد پلیمر در لوله ها و وسایل
 2. جلوگیری از تولید مواد نا مربوط (اضافی) از وسایل
 3. طراحی یک نازل ریسندگی با سطح بالا
 4. تنظیم ویسکوزیته هسته و غلاف مذاب

کوتاه بودن طول لوله کشی ها بعد از فرآیند پلیمرزاسیون به کمترین اندازه ممکن و الکتروپولیش کردن سطوح داخلی لوله ها تا مقاومت سطوح پایین بیاید، اهمیت فراوانی دارد. همچنین لازم است که شعاع لوله حامل مخلوط تا اخرین حد ممکن افزایش یابد و همچنین منتهی کردن پلیمرزاسیون به حالت انتهایی غیر فعال برای جلوگیری از حضور پلیمر در لوله ها و وسایل ضروری می باشد. همانطور که در شکل8-10 وجود دارد ، پلیمرزاسیون انتهایی غیر فعال ، فرآیندی است که پلیمرزاسیون بعد از گذشت زمان خاصی تمام نمی شود. اگرچه ممکن است مقداری فضای مرده فعال در این فرآیند حضور داشته باشند و مواد فعال در عمل پلیمریزه نمی شوند.

برای جلوگیری از تولید مواد نا مربوط از وسایل؛ وسایل حذف مواد فرار دارای مکانیزمی هستند که پلیمر های آلوده شده از قسمت    و منفذ خروج گاز که در قسمت قبلی توضیح داده شده است، تصفیه می کنند . همچنین پمپ دنده ای آلودگی های تولید شده از چرخش قسمت    را تصفیه می کند.

نقص های انتقالی که بوسیله ساختار لیف های ناقص که شامل ظاهر نامناسب و هسته نابرابر که معمولا از فرآیند ریسندگی حاصل می شوند، بوجود می آید. بهترین طراحی نازل ریسندگی و  سیالیت پلیمر مربوط به شرایط ریسندگی برای کاهش نقص ها لازم می باشد.

ویژگی مهم فرآیند نازل ریسندگی در جدول 2-10 وجود دارد. از زمانی که نقص های انتقالی الیاف نوری پلاستیکی بوسیله رنگ های توسعه یافته بوسیله هسته افزایش یافته است، این الیاف باید در پایین ترین دمای ممکن ریسیده شوند. ویسکوزیته مذاب مواد هسته به ده ها و هزار ها پویز در دمای پایین افزایش می یابد. شرایط عملیات شامل وزن مولکولی ، دما و شعاع داخلی نازل و خروجی بوسیله نگه داشتن     در نازل در حدود    یا کمتر کنترل می شود که باعث جلوگیری از پیشرفت شکستگی مذاب می شود. ریسندگی مذاب کامپوزیت به طور موثری در الیاف کامپوزیت و فیلم های چند لایه کاربرد دارد، عدم استحکام شکل ظاهری آن ها بسیار شکفت انگیز است. ویسکوزیته پایین مواد معمولا  

 

از زمانی که صاف بودن بین سطح الیاف و هسته و غلاف با اهمیت شد ، ویسکوزیته مذاب هسته و غلاف باید کنترل شود. عکس های مرحله ای از الیاف نوری پلاستیکی در هنگام مقطعی که گرفته می شدند درجه ویسکوزیته مذاب هسته و غلاف در حالت 1 و2 در شکل 9-10 به نمایش در آمده است. ظاهر بین مواد در درجه ویسکوزیته در حالت 1 بسیار ناهموار است ، ولی در حالت 2 بسیار صاف می باشد. نمودار10-10 رابطه بین درجه ویسکوزیته  و هسته و غلاف و نقص انتقال در الیاف نوری پلاستیکی را بیان می کند. اگرچه نقص انتقال با افزایش درجه ویسکوزیته مذاب به 10 و بالاتر کاهش می یابد، تنوع قطر خروجی الیاف نوری پلاستیکی با کاهش درجه ویسکوزیته غلاف بشدت افزایش می یابد. رابطه ای که بین ویسکوزیته مذاب و هسته و غلاف و شکل مقطع الیاف نوری پلاستیکی متصور می شود در نمودار 10-10 به نمایش درآمده است. تحقیقات برای کاهش نقص انتقال الیاف نوری پلاستیکی به جدیت دنبال شد و مقدار الیاف نوری پلاستیکی تولید شده به کمی  با طول موج nm650 است. مواد هنوز باید توانایی کاهش تا حدود  داشته باشند تا باعث پیشرفت فرآیند مواد مورد استفاده بشوند. برای کاهش کمتر در نقص انتقال الیاف نوری پلاستیکی ، توسعه مواد انتقال شامل فلوروپلیمرها مد نظر هستند. زمانی که اینها توسعه یابند ، نقص انتقال ممکن است در حد تئوری تا  کاهش یابد.

7-10 فرآیند های متفرقه در تولید الیاف نوری پلاستیکی:

1-7-10 فرآیند تولید الیاف نوری پلاستیکی با استفاده از PC به عنوان هسته:

الیاف نوری پلاستیکی که از PC به عنوان هسته استفاده می کنند دارای مقاومت دمایی  و حدود  بیشتر از الیافی که از PMMA به عنوان هسته استفاده می کنند دارای مقاومت دمایی می باشند. بعد از تجاری سازی این الیاف نوری پلاستیکی توسط میتسوبیشی ریون در سال 1986 ، شرکت های فوجیتسو ، تیجین کاس ، پتروشیمی آیدمیتسو و آشی کاس موفق به تجاری سازی این الیاف شدند. 

پلیمر PC در حلال آلی که شامل متیلن کلرید و استخلافات واکنش نداده است و بوسیله مواد تولید شده از حذف شستن محلول حلال بدست آمده ، حل می شود. پلیمر بوسیله حذف حلال با متد اسپری خشک کننده ریکاور می شود. این پلیمر ریکاور شده معمولا به حالت ساچمه ای بوسیله خروج مذاب در دمایی بالاتر از دمای ذوب کریستالی که  است ، در می آید. اما پلیمر از لحاظ دمایی در دمای -280 تغییر درجه می دهد. این ساچمه های پلیمر PC شامل محصولات تجزیه دمایی هست که این محصولات قابلیت استفاده در ذوب ریسی الیاف نوری پلاستیکی را دارد اما محصولاتی با خاصیت انتقال پذیر بالا بدست نمی آیند. بنابراین ضروری است که مستقیما از ذوب ریسی پلیمر های ریکاور شده از فرآیند پلیمرزاسیون بدون ساچمه ای شدن برای تولید الیاف نوری پلاستیکی با خواص انتقال پذیری بالا استفاده شود. همچنین کریستال شدن پلیمر در طی ذوب ریسی نیز مهم است. زمانی که نقطه تبلور PC به ماکزیمم خود در حدود  می رسد، دمای قالب گیری آن  و بالاتر خواهد بود.

2-7-10 فرآیند تولید نوری پلاستیکی با از سیلیکون آلی به عنوان هسته:

الیاف نوری پلاستیکی که از سیلیکون آلی به عنوان هسته استفاده می کنند دارای خواص ویژه انعطاف پذیری و مقاومت به دما و مواد شیمیایی دارند. سومیتومو دنکو موفق به تجاری سازی مخلوطی از لاستیک سیلیکون به عنوان هسته و تفلون FEP به عنوان غلاف شد. سه فرآیند تولید در زیر آمده است:

 1. مخلوط وینیل آلکیل سیلوگزان و کاتالیست پلاتینیوم فیلتر شده و تصفیه شده که به داخل تیوب خالی از جنس تترا فلوروتیلن/هگزا فلورو پروپیلن کوپلیمر(FEP) تحت خلا بوسیله پلیمرزاسیون دمایی ، تزریق می شود.
 2. استفاده ز مخلوط پلیمر سیلوگزان مایع و یک هیدروژن کلروپلاتین دار به عنوان هسته و پلیمر سیلوگزان مایع با شکنندگی پایین به عنوان غلاف و ورود هر دو ماده در یک زمان به نازل هایی با قطر  و  برای ایجاد پیوندهای خطی توسط گرما که در شکل  11-10 نیز به نمایش درآمده است.
 3. یک الیافی که هسته آن به روش 2 تهیه شده باشد و غلاف آن نیز بوسیله ایجاد روکش بروش غوطه وری.

3-7-10 فرآیند تولید الیاف نوری پلاستیکی با استفاده از رزین های ترموست به عنوان هسته:

زمانی که الیاف نوری پلاستیکی از رزین های ترموست به عنوان هسته استفاده می کنند دارای خاصیت نگه داری شکل اصلی در دمای بالا می باشند. هیتاچی دنسی این الیاف را وارد بازار کرده است و شامل مخلوط رزین های ترموست به عنوان هسته و تفلون FEP به عنوان غلاف. مونومر از طریق پمپ وارد تیوبی از استیل و تفلون می شود. در تانک آب داغ پلیمرزاسیون انجام می گیرد و سپس ویسکوزیته پلیمر به  می رسد. لیف رزین از نازل خارج می شود و تحت تاثیر مادون قرمز برای تشکیل هسته گرم می شود. در شکل 12-10 به نمایش در آمده است و سپس رزین با روکش پوشانده می شود.

8-10:اساس اشکال چند گانه الیاف نوری پلاستیکی:

موارد استعمال گوناگون الیاف نوری پلاستیکی شامل انتقال نور، سنسور های نوری ،الیاف شاخه ای نوری، تصاویر راهنما، که توسعه یافته اند ، می باشد. مدل ورقه ای و قالبی اشکال چند گانه الیاف نوری پلاستیکی توسعه نیافته اند. زمانی که این الیاف نوری پلاستیکی به تازگی بوسیله مرتب سازی دقیق فیلامنت ها تولید می شود، این فرآیند نیازمند زمان زیادی است ، یک فرآیند مذاب ریسی مکمل توسعه یافته است و این فرآیند و ویژگی های مخصوص آن توضیح داده خواهند شد.

1-8-10 الیاف نوری پلاستیکی ورقه ای:

الیاف نوری پلاستیکی ورقه ای در سنسور های خطی نوری و راهنمای تصاویر برای خواندن طراحی ها و تشخیص عیوب کاربرد دارد. طرز ساخت آن در زیر آمده است:

هسته و غلاف آن در یک نازل ریسندگی مخلوط ، به صورت یک فیلامنت الیاف نوری پلاستیکی ریسیده می شود و یک نازل ریسندگی دارای حفره های دایره ای مرتبی است که در شکل 13-10 به نمایش در آمده است. بیشتر الیاف توسط راهنمای ریسندگی در  کنار یکدیگر قرار می گیرند و توسط راهنمای چسبندگی به حالت دایره ای در می آیند که این راهنمای چسبندگی در زیر راهنمای ریسندگی قرار دارد. سپس آنها را از یک راهنمای مرتب سازی که در پایین دستگاه راهنمای چسبندگی قرار دارد عبور می کنند. الیاف در یک خط مستقیم بوسیله رل های فشرده کننده مرتب می شوند. فاصله ترانزیت (جابه جایی) الیاف از نازل ریسندگی تا راهنمای ریسندگی برابر هستند. منتقل کننده های الیاف نوری مدل ورقه ای یکسان قابلیت تولید بدون تغییر شکل بوسیله فرآیند را دارند.

2-8-10 الیاف نوری پلاستیکی قالبی:

یک شکل الیاف که مخلوطی از دسته های زیادی از الیاف نوری خیلی خوب که در اندوسکپی و وسایل شبیه به ان کاربرد دارد، می باشد. زمانی که شیشه های چند جزئی و بلور کوهی شکننده بودند، توسعه الیاف شکل پلاستیکی مد نظر بوده است. در سال 1988 ، شرکت میتسوبیشی ریون الیافی شامل مخلوطی از دسته های 1500 نوع الیاف پلاستیکی نوری با قطر   که براساس تکنیک های مذاب ریسی کامپوزیت بدست می آمد را تجاری کرد و توسعه داد. پیگیر بودن برنامه های بیشتری برای نازک کردن الیاف و بهبود قدرت حل شوندگی ، باعث توسعه شکل پلاستیکی مخلوط از 3000 دسته الیاف نوری با قطر   و کمتر در آوریل سال 1991 شد. سک عکس مقطعی در شکل 14-10 وجود دارد، این عکس نشان دهنده الیاف شکل پلاستیکی دایره ای که قطر آنها mm0.5 و از کنارهم قرار گرفتن 3000 الیاف نوری پلاستیکی بوجود آمده است. هر الیاف برای یک نمونه تصویر مطابقت می کند و دارای قطر  هستند. قطر هسته و نازکی غلاف در حدود  و  است. الیاف نمونه پلاستیکی دارای خواص ویژه انعطاف پذیری بالا، مقاومت بالا در انعطاف و قدرت حل شوندگی و نمونه براق تر نسبت به الیاف شکل شیشه ای دارند. مدولوس و الاستیته الیاف نمونه پلاستیکی 10/1 یا کمتر از نمونه الیاف شکل بلور کوهی  است ولی بسیار انعطاف پذیرتر از آن است. براقیت یک شکل بوسیله فرمول زیر (1-10) بیان می شود.

E: براقیت نمونه ، F: کارایی الیاف نوری پلاستیکی که از ترکیب کردن الیاف شکل پلاستیکی ساخته شده است و  : درجه نسبت فضای هسته به فضای کل سطح مقطع الیاف. استفاده از الیافی با  و E یکسان که با F متناسب است و F بوسیله فرمول (2-10)بیان می شود.

NA: تعداد روزنه ها ،  : نقص انتقال ، L: طول الیاف.

اگرچه الیاف نمونه پلاستیکی ، دارای روزه های زیادی به اندازه 0.5 و نقص انتقال در حدود بسیار زیاد  است ، الیاف نمونه پلاستیک مقدار طول بیشتری و دارای مقدار F بیشتر ی نسبت به بقیه الیافی که مخلوط مواد دیگری هستند که در شکل 15-10 وجود دارد، می باشد. نازل ریسندگی در تولید الیاف پلاستیک نوری بکار می رود و در شکل 16-10وجود دارد. هسته مذاب وارد نازل می شود و به ظروف تشکیل هسته وارد می شود و غلاف و مواد میانی وارد محیط دایره ای هسته داخل نازل می شوند. این الیاف مختلط با داشتن یک مرکز در جز غلاف-هسته و مواد میانی از خروجی تصفیه می شوند و وارد نازل کامل کننده الیاف نمونه پلاستیکی می شوند.

زمانی که الیاف نوری آلی دارای ویژگی انتقال نوری کوتاه ، نقص انتقال ، مقاومت گرمایی بالا هستند برای استعمال گوناگونی در نظر گرفته می شوند. توسعه محصولات قابل اعتماد و مناسب و کاهش نقص انتقال و توسعه بازه استفاده از الیاف در موارد استعمال کنونی ضروری است . همچنین توسعه سیستم های ارتباط دیتا فعال و سنسور ها همانند توسعه الیاف ضروری است.

 

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : میهن اسکین

Making MusiC

آوازک

دریافت کد پیغام خوش آمدگویی

دریافت کد پیغام خوش آمدگویی

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک


استخاره آنلاین با قرآن کریم

 • کد نمایش افراد آنلاین
 • قالب وبلاگ

  
 • پارسی دانلود
 • ابزار گوگل پلاس

  کد گوگل پلاس

  کد نمایش آب و هوا

  کد نمایش آب و هوا


  Powered by WebGozar

  نمایشگر آمار آلکسا

  دریافت کد خداحافظی

  دریافت کد خداحافظی

  
 • تنهای تنها
 • قالب وبلاگ


  قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار دریافت کد حرکت متن چت روم

  قالب


  بانک جامع سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی - سوالات پی ان یو