قالب وبلاگ قالب وبلاگ
X
تبلیغات
زولا

polymer
 
polymer

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 24 تیر 1393 توسط پلیمری - رنگ

محققان بریتانیایی روش جدیدی برای اندازه‌گیری دمای سطوح نانومقیاس ارائه کردند که با این روش می‌توان اختلاف دمای سطح نانوذرات با محیط را اندازه‌گیری کرد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، معمولاً اندازه‌گیری دما با استفاده از دماسنج انجام می‌شود. برای این کار دماسنج در تماس با ماده‌ی مورد نظر قرار گرفته و دما اندازه‌گیری می‌شود. با این حال اندازه‌گیری دمای اجسام نانومقیاس کاری دشوار است و نیاز به راهکارهای ویژه‌ای دارد. 

اخیرا مقاله‌ای با عنوان Nanoscale temperature measurements using non-equilibrium Brownian dynamics of a levitated nanosphere در نشریه‌ی Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است که در آن روشی برای اندازه‌گیری دمای سطح نانوساختارها، زمانی که دمای آن با دمای محیط متفاوت است، ارائه شده است.

جانت آندرس از دانشگاه اگزتر و پیتر بارکر از کالج لندن دریافتند که با آنالیز حرکت براونی نانوساختارها می‌توان دمای آن‌ها را مشخص کرد.

آندرس می‌گوید: «این حرکت در اثر برخورد مولکول‌های هوا با ذرات ایجاد می‌شود. ما دریافتیم که این برخورد می‌تواند حاوی اطلاعاتی درباره‌ی دمای سطح نمونه باشد. بنابراین به بررسی این رابطه پرداختیم و پس از تحلیل حرکت براونی نانوساختارها موفق به استخراج اطلاعاتی درباره‌ی دمای سطح این مواد شدیم.»

این گروه تحقیقاتی نانوکره‌هایی از جنس شیشه را درون پرتو لیزر به دام انداخته و در معرض هوا قرار دادند. این کره حرارت داده شد تا دمای آن افزایش یابد. دما به قدری افزایش داده شد که کره‌ها ذوب شدند. این گروه موفق شدند تا اختلاف دما را در سطح این کره‌ها اندازه‌گیری کنند.

جیمز میلن از محققان این پروژه می‌گوید: «زمانی که ما در مقیاس نانو کار می‌کنیم، برخورد مولکول‌های هوا با ذرات موجب اختلاف دما می‌شود. با اندازه‌گیری چگونگی انتقال انرژی میان نانوذرات، ما می‌توانیم اطلاعات زیادی درباره سطح نانوذرات بدست آوریم.»

اندازه‌گیری دما در مقیاس نانو در بسیار از ادوات ضروری است و در برخی موارد علمکرد دستگاه به دمای آن بستگی دارد. حرکت براونی به پاس زحمات رابرت براون، دانشمند اسکاتلندی روی این پدیده گذاشته شد. او در سال 1827 دریافت که قطرات رنگی وارد شده در آب، حتی در حالت سکون آب همچنان درون آب به حرکت در می‌آیند. آلبرت انیشتین در سال 1905 دقیقاً تشریح کرد که این حرکت در اثر فشار مولکول‌های منفرد آب بوجود می‌آید. بالاخره مشخص شد که حرکت براونی در تمام مواد وجود دارد.تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : میهن اسکین

Making MusiC

آوازک

دریافت کد پیغام خوش آمدگویی

دریافت کد پیغام خوش آمدگویی

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک


استخاره آنلاین با قرآن کریم

 • کد نمایش افراد آنلاین
 • قالب وبلاگ

  
 • پارسی دانلود
 • ابزار گوگل پلاس

  کد گوگل پلاس

  کد نمایش آب و هوا

  کد نمایش آب و هوا


  Powered by WebGozar

  نمایشگر آمار آلکسا

  دریافت کد خداحافظی

  دریافت کد خداحافظی

  
 • تنهای تنها
 • قالب وبلاگ


  قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار دریافت کد حرکت متن چت روم

  قالب


  بانک جامع سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی - سوالات پی ان یو